Skip to content

86 Essex St.(Unit C0303)Jersey City, NJ 07302

Built 1991

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block14403
Lot19
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description3S-B-10U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
26%
Improvement Value:$232,900
74%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034-12.3%
2024$8,020+20.5%
2023$6,657-0.4%
2022$6,682+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft344DeedBook 9410, Page 513Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 8989, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1991