Skip to content

174 Washington St.(Unit C0212)Jersey City, NJ 07302

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2021

Property Information

Block14404
Lot1
QualifierC0212
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1342
Description4S-B-65U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,342
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
8%
Improvement Value:$966,400
92%
Total Assessment$1,050,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,447-0.6%
2024$23,594+40.1%
2023$16,842+1151.3%
2022$1,346+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,125,000

From:

To:

Sq Ft1,342DeedBook 9250, Page 400Recorded10/30/2017

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,342DeedBook 9250, Page 392Recorded10/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 2001