Skip to content

174 Washington St.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07302

Built 2001

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block14404
Lot1
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1567
Description4S-B-65U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,567
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,600
8%
Improvement Value:$1,114,500
92%
Total Assessment$1,212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,066-0.6%
2024$27,236+40.1%
2023$19,442+1137.3%
2022$1,571+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 9567, Page 127Recorded5/27/2021

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft1,567DeedBook 9219, Page 372Recorded7/17/2017

Property Sale

Sale
$985,000
DeedBook 8933, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 2001