Skip to content

174 Washington St.(Unit C9004)Jersey City, NJ 07302

Built 2001

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Jun 28, 2012

Property Information

Block14404
Lot1
QualifierC9004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1325
Description4S-B-65U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,325
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
6%
Improvement Value:$1,374,500
94%
Total Assessment$1,457,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,535-0.6%
2024$32,739+40.1%
2023$23,370+1659.5%
2022$1,328+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000
DeedBook 8858, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 2001