Skip to content

15 Warren St.(Unit C0213)Jersey City, NJ 07302

Built 2002

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Nov 7, 2014

Property Information

Block15901
Lot24
QualifierC0213
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Building Details

Building ClassC1320
Description4S-F-D-105U-C(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
7%
Improvement Value:$941,100
93%
Total Assessment$1,009,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,549-0.6%
2024$22,690+1959.1%
2023$1,102-0.4%
2022$1,106+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$930,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 9007, Page 492Recorded11/18/2014

Property Sale

Sale
$930,000
DeedBook 9007, Page 492

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 8894, Page 413

Property Sale

Sale
$556,887
DeedBook 7054, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 2002