Skip to content

174 Washington St.(Unit C9012)Jersey City, NJ 07302

Built 2001

Last Sale Price
$1,380,000
Last Sale Date
Jun 17, 2014

Property Information

Block14404
Lot1
QualifierC9012
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1818
Description4S-B-65U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,200
6%
Improvement Value:$1,727,800
94%
Total Assessment$1,841,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,110-0.6%
2024$41,367+40.1%
2023$29,530+1520.3%
2022$1,823+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,380,000
DeedBook 8983, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 2001