Skip to content

1 Greene St.(Unit C0204)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 4, 2014

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC0884
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage884
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
21%
Improvement Value:$463,800
79%
Total Assessment$588,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,148-0.6%
2024$13,230+40.1%
2023$9,444-0.4%
2022$9,480+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 9005, Page 396Recorded11/7/2014

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 8846, Page 46

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5519, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1900