Skip to content

1 Greene St.(Unit C0407)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2026

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0407
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1437
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage1,437
Acreage1.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
15%
Improvement Value:$730,500
85%
Total Assessment$855,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,103-0.6%
2024$19,223+40.1%
2023$13,722-0.4%
2022$13,774+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 8745, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1900