Skip to content

1 Greene St.(Unit C0714)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0714
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1437
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage1,437
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
15%
Improvement Value:$707,300
85%
Total Assessment$832,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,585-0.6%
2024$18,702+40.1%
2023$13,350-0.4%
2022$13,400+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$770,500

From:

To:

Sq Ft1,437DeedBook 9029, Page 450Recorded3/25/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900