Skip to content

1 Greene St.(Unit C0504)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2021

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0504
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC0853
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage853
Acreage1.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
20%
Improvement Value:$500,400
80%
Total Assessment$625,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,965-0.6%
2024$14,053+40.1%
2023$10,031-0.4%
2022$10,069+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft853DeedBook 9268, Page 230Recorded12/22/2017

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8774, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1900