Skip to content

1 Greene St.(Unit C0511)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0511
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC0886
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage886
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
24%
Improvement Value:$392,200
76%
Total Assessment$517,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,549-0.6%
2024$11,621+40.1%
2023$8,296-0.4%
2022$8,327+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft886DeedBook 9827, Page 132Recorded6/7/2024

Property Sale

Sale
$679,000

From:

To:

Sq Ft886DeedBook 9345, Page 449Recorded10/3/2018

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft886DeedBook 9311, Page 922Recorded6/6/2018

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5482, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1900