Skip to content

1 Greene St.(Unit C0608)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Mar 15, 2017

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0608
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1005
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage1,005
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
20%
Improvement Value:$500,000
80%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,956-0.6%
2024$14,044+18.9%
2023$11,812-0.4%
2022$11,856+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft1,005DeedBook 9196, Page 218Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 8355, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1900