Skip to content

1 Greene St.(Unit C0615)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Dec 13, 2019

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0615
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1404
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage1,404
Acreage1.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
16%
Improvement Value:$676,800
84%
Total Assessment$801,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,904-0.6%
2024$18,016+40.1%
2023$12,861-0.4%
2022$12,909+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$935,000
Sq Ft1,404DeedBook 9459, Page 18Recorded12/26/2019

Property Sale

Sale
$935,000
DeedBook 9459, Page 18

Property Sale

Sale
$642,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 8919, Page 413Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$702,500
DeedBook 7751, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1900