Skip to content

1 Greene St.(Unit C0705)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$702,000
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0705
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC0845
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage845
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
21%
Improvement Value:$483,400
79%
Total Assessment$608,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,586-0.6%
2024$13,671+40.1%
2023$9,759-0.4%
2022$9,795+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$702,000
Sq Ft845DeedBook 9680, Page 310Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft845DeedBook 9090, Page 672Recorded1/8/2016

Property Sale

Sale
$492,500
DeedBook 7844, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1900