Skip to content

25 Hudson St.(Unit C0712)Jersey City, NJ 07302

Built 2006

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block14503
Lot4
QualifierC0712
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description9S-B-119U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage904
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
12%
Improvement Value:$564,200
88%
Total Assessment$643,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,358-0.6%
2024$14,448+40.1%
2023$10,314-0.4%
2022$10,352+753.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft904DeedBook 9828, Page 373Recorded6/12/2024

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft904DeedBook 9269, Page 26Recorded12/27/2017

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 8924, Page 977

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 8020, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 2006