Skip to content

55 Hudson St.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$85,500,000
Last Sale Date
Mar 11, 2024

Property Information

Block14505
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
DescriptionPR.58S-1017U-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,620,300
97%
Improvement Value:$2,500,000
3%
Total Assessment$86,120,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,867,241+319.9%
2024$444,704+40.1%
2023$317,448-0.4%
2022$318,635+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,500,000
DeedBook 9810, Page 165Recorded3/18/2024