Skip to content

1 Harborside PlaceJersey City, NJ 07311

Commercial

Last Sale Price
$3,842,500
Last Sale Date
Mar 20, 2001

Property Information

Block11603
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description8S-B&F-A-296U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,640,000
23%
Improvement Value:$87,413,200
77%
Total Assessment$114,053,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,546,808-0.6%
2024$2,562,775+40.1%
2023$1,829,413-0.4%
2022$1,836,257+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$3,842,500
DeedBook 5787, Page 59