Skip to content

99 Hudson St.(Unit C3612)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$1,240,405
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC3612
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,117
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
10%
Improvement Value:$955,300
90%
Total Assessment$1,065,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,788-0.6%
2024$23,937+40.1%
2023$17,087+42.3%
2022$12,007+606.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,240,405
Sq Ft1,117DeedBook 9540, Page 606Recorded3/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020