Skip to content

268 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1887
Commercial

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Jun 22, 1997

Property Information

Block14602
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page146

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
14%
Improvement Value:$286,500
86%
Total Assessment$332,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,431-0.6%
2024$7,478+40.1%
2023$5,338-0.4%
2022$5,358+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5167, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1887