Skip to content

198 Plainfield Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1892

Last Sale Price
$16,500
Last Sale Date
Apr 18, 1978

Property Information

Block14602
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page146

Building Details

Building Class---
Description1.5SF-D-1U-CB-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
56%
Improvement Value:$124,700
44%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,302-0.6%
2024$6,341+40.1%
2023$4,526-0.4%
2022$4,543+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 3250, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1892