Skip to content

202 Plainfield Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Aug 17, 2022

Property Information

Block14602
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page146

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
50%
Improvement Value:$157,600
50%
Total Assessment$315,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,036-0.6%
2024$7,080+40.1%
2023$5,054-0.4%
2022$5,073+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft1,360DeedBook 9696, Page 399Recorded9/14/2022

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 6087, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1905