Skip to content

290 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block14602
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page146

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,444
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
29%
Improvement Value:$382,800
71%
Total Assessment$542,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,121-0.6%
2024$12,197+40.1%
2023$8,707-0.4%
2022$8,739+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006