Skip to content

292 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Sep 12, 2013

Property Information

Block14602
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page146

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,588
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
48%
Improvement Value:$170,900
52%
Total Assessment$330,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,389-0.6%
2024$7,435+40.1%
2023$5,308-0.4%
2022$5,327+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

DeedBook 8933, Page 580Recorded9/20/2013

Property Built

Built

Year Built: 1915