Skip to content

198 Freeman Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2020

Property Information

Block14602
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page146

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,702
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,300
39%
Improvement Value:$179,700
61%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,543-0.6%
2024$6,584+40.1%
2023$4,700-0.4%
2022$4,717+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5874, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1925