Skip to content

214 Freeman AveJersey City, NJ 07306

Built 2005

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 1, 2017

Property Information

Block14602
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page146

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,236
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,300
30%
Improvement Value:$357,600
70%
Total Assessment$512,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,453-0.6%
2024$11,525+40.1%
2023$8,227-0.4%
2022$8,258+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9188, Page 970Recorded3/27/2017

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 7686, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 2005