Skip to content

227 Belvidere Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1883

Last Sale Date
Nov 21, 2003

Property Information

Block14702
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
61%
Improvement Value:$77,100
39%
Total Assessment$200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,468-0.6%
2024$4,496+40.1%
2023$3,210-0.4%
2022$3,222+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7220, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1883