Skip to content

199 Olean Ave.Jersey City, NJ 07306

Vacant Land

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 11, 2015

Property Information

Block14703
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$382,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,018-10.1%
2024$6,694+40.1%
2023$4,778-0.4%
2022$4,796+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 9039, Page 806Recorded5/20/2015

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 4599, Page 313