Skip to content

219 Olean Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block14703
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,000
42%
Improvement Value:$178,900
58%
Total Assessment$307,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,875-0.6%
2024$6,919+40.1%
2023$4,939-0.4%
2022$4,957+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 7412, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1900