Skip to content

197 Delaware Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Apr 16, 1992

Property Information

Block14704
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
39%
Improvement Value:$176,700
61%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,491-0.6%
2024$6,532+40.1%
2023$4,663-0.4%
2022$4,680+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4487, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1885