Skip to content

178 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2023

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block14705
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,500
44%
Improvement Value:$444,000
56%
Total Assessment$793,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,719-0.6%
2024$17,830+1488.0%
2023$1,123-0.4%
2022$1,127+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

DeedBook 9285, Page 881Recorded2/27/2018