Skip to content

212 Delaware Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block14705
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
46%
Improvement Value:$131,800
54%
Total Assessment$245,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,489-0.6%
2024$5,523+40.1%
2023$3,943-0.4%
2022$3,957+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,600DeedBook 9628, Page 488Recorded1/7/2022

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 9628, Page 488

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 8733, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1905