Skip to content

220 Delaware Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 2, 2020

Property Information

Block14705
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,494
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
38%
Improvement Value:$183,400
62%
Total Assessment$297,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,641-0.6%
2024$6,683+40.1%
2023$4,770-0.4%
2022$4,788+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft2,494DeedBook 9523, Page 282Recorded12/1/2020

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 9523, Page 282

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

DeedBook 8925, Page 50Recorded8/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900