Skip to content

2615 Kennedy Blvd.

Jersey City, NJ 07306

Built 1949

Last Sale Price
$105,500
Last Sale Date
Jan 8, 2016

Property Information

Block14802
Lot12
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building ClassC0632
Description3S-B-D-30U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage632
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
32%
Improvement Value:$146,000
68%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,823-0.6%
2024$4,854+40.1%
2023$3,465-0.4%
2022$3,478+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,500

From:

To:

Sq Ft632DeedBook 9092, Page 578Recorded1/19/2016

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft632DeedBook 8008, Page 144NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/22/2006

Property Sale

Sale
$160,500

From:

To:

Sq Ft632DeedBook 7767, Page 82Recorded12/27/2005

Property Sale

Sale
$13,000

From:

To:

DeedBook 7004, Page 256Recorded1/8/2003

Property Built

Built

Year Built: 1949