Skip to content

370 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 18, 2000

Property Information

Block14802
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description2.5SFD-1U-H-FG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,052
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,400
44%
Improvement Value:$342,100
56%
Total Assessment$613,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,699-0.6%
2024$13,785+40.1%
2023$9,841-0.4%
2022$9,877+4.5%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-013889-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5574, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1900