Skip to content

889 Montgomery St.Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 25, 2014

Property Information

Block14803
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,646
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,600
40%
Improvement Value:$306,500
60%
Total Assessment$515,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,502-0.6%
2024$11,574+40.1%
2023$8,262-0.4%
2022$8,293+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920