Skip to content

883 Montgomery St.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 30, 2004

Property Information

Block14803
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,900
42%
Improvement Value:$301,200
58%
Total Assessment$523,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,681-0.6%
2024$11,754+40.1%
2023$8,391-0.4%
2022$8,422+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7370, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1910