Skip to content

241 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$384,900
Last Sale Date
Oct 30, 2018

Property Information

Block16402
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,509
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,300
36%
Improvement Value:$294,000
64%
Total Assessment$459,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,256-0.6%
2024$10,320+40.1%
2023$7,367-0.4%
2022$7,395+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$384,900

From:

To:

DeedBook 9354, Page 343Recorded11/1/2018

Property Sale

Sale
$384,900
DeedBook 9354, Page 343

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 8840, Page 427

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 8143, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1910