Skip to content

412 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 14, 2020

Property Information

Block14803
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,296
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
43%
Improvement Value:$286,800
57%
Total Assessment$502,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,228-0.6%
2024$11,298+40.1%
2023$8,065-0.4%
2022$8,095+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft3,296DeedBook 9497, Page 765Recorded7/28/2020

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8635, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1905