Skip to content

62 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1906

Owner
---
Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block22702
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,341
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
26%
Improvement Value:$255,900
74%
Total Assessment$345,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,724-0.6%
2024$7,772+40.1%
2023$5,548-0.4%
2022$5,569+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft3,341DeedBook 9432, Page 552Recorded9/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1906