Skip to content

420 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 2, 1987

Property Information

Block14803
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,588
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
43%
Improvement Value:$275,100
57%
Total Assessment$480,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,725-0.6%
2024$10,792+40.1%
2023$7,704-0.4%
2022$7,733+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3824, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1925