Skip to content

139 Glenwood Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 27, 1999

Property Information

Block14801
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,614
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
43%
Improvement Value:$284,200
57%
Total Assessment$499,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,147-0.6%
2024$11,217+40.1%
2023$8,007-0.4%
2022$8,037+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5512, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1925