Skip to content

424 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Feb 11, 1980

Property Information

Block14803
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
43%
Improvement Value:$285,500
57%
Total Assessment$501,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,199-0.6%
2024$11,269+40.1%
2023$8,044-0.4%
2022$8,074+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 3295, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1925