Skip to content

97 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block19302
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-BD-2U-H-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,444
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,500
30%
Improvement Value:$243,800
70%
Total Assessment$348,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,778-0.6%
2024$7,826+40.1%
2023$5,587-0.4%
2022$5,608+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$51,000
Sq Ft2,444DeedBook 9953, Page 393Recorded1/5/2026

Property Built

Built

Year Built: 1925