Skip to content

432 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Sep 23, 2023

Property Information

Block14803
Lot62
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,700
40%
Improvement Value:$235,200
60%
Total Assessment$390,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,729-0.6%
2024$8,784+40.1%
2023$6,270-0.4%
2022$6,293+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000
Sq Ft1,148DeedBook 9778, Page 500Recorded10/16/2023

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 9136, Page 191Recorded8/4/2016

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 9090, Page 318Recorded1/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1905