Skip to content

86 Gautier Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Dec 30, 2022

Property Information

Block16104
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
39%
Improvement Value:$270,600
61%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,950-0.6%
2024$10,013+69.6%
2023$5,904-0.4%
2022$5,926+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000
Sq Ft1,100DeedBook 9742, Page 121Recorded4/21/2023

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,100DeedBook 9649, Page 490Recorded3/15/2022

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,100DeedBook 9635, Page 606Recorded1/28/2022

Property Sale

Sale
$35,200
DeedBook 3292, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1915