Skip to content

450 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1896

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Dec 19, 2013

Property Information

Block14803
Lot68
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,900
46%
Improvement Value:$186,500
54%
Total Assessment$345,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,713-0.6%
2024$7,761+40.1%
2023$5,540-0.4%
2022$5,561+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

DeedBook 8951, Page 994Recorded1/8/2014

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5458, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1896