Skip to content

238 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 2, 2015

Property Information

Block16401
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,200
48%
Improvement Value:$194,300
52%
Total Assessment$370,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,273-0.6%
2024$8,325+40.1%
2023$5,943-0.4%
2022$5,965+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 9094, Page 268Recorded1/26/2016

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 9033, Page 970Recorded4/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900