Skip to content

769 Montgomery St.(Unit C0215)Jersey City, NJ 07306

Built 1925
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$727,500
Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block14904
Lot1
QualifierC0215
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description4S-38U-2C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,769
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$45,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,014-0.6%
2024$1,020+40.1%
2023$728-0.4%
2022$731+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$727,500
Sq Ft1,769DeedBook 9899, Page 474Recorded5/13/2025

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,769DeedBook 9249, Page 583Recorded10/26/2017

Property Sale

Sale
$409,500
DeedBook 8794, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1925