Skip to content

769 Montgomery St.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07306

Built 1925
Vacant Land

Last Sale Price
$238,300
Last Sale Date
Jun 25, 2010

Property Information

Block14904
Lot1
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description4S-38U-2C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage815
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$20,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$467-0.6%
2024$470+40.1%
2023$335-0.4%
2022$336+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$238,300

Property Built

Built

Year Built: 1925