Skip to content

769 Montgomery St.(Unit C0504)Jersey City, NJ 07306

Built 1925
Vacant Land

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Dec 22, 2010

Property Information

Block14904
Lot1
QualifierC0504
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description4S-38U-2C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,209
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$31,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$692-0.7%
2024$697+40.1%
2023$497-0.4%
2022$499+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 8777, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1925